ظروف آشپزی نچسب

ظروف نچسب به ظروفی گفته می شود که ممکن است از مواد مختلفی در ساخت آن ها استفاده شود به گونه ای که غذاها راحت تر از کف آن ها جدا شده و نچسبد، اگرچه معمولا منظور از ظروف نچسب ظروفی با پوشش تفلون می باشد.

تفلون چیست؟

زمانی که ظروف تفلون برای اولین بار به بازار عرضه شدند به سرعت طرفداران زیادی پیدا کردند زیرا روش تمیز کردن و استفاده از آن ها بسیار ساده بوده و هنگام پختن غذا به کره و روغن کمتری برای چرب سازی سطح قابلمه و تابه ها نیاز است که همین مسئله باعث شده غذاهایی که در این ظروف آماده می شوند کم چرب تر باشند.

با این حال بعد از مدتی مشخص شد ماده شیمیایی استفاده شده در فرمول اصلی تفلون با بیماری هایی همچون تیروئید و آسیب های ریوی مرتبط بوده و حتی به علائم کوتاه مدت شبیه استنشاق دود منجر می شود که به آن آنفلوآنزای تفلون نیز گفته می شود.

در سال 2013 فرمول و ترکیبات موجود در تفلون تغییر کرد، به همین دلیل پخت و پز با ظروف نچسب امروزی ایمن تر از ظروف تفلون سابق می باشد.

به خاطر داشته باشید پخت و پز در دماهای بالا هنوز هم باعث از بین رفتن پوشش نچسب ظروف شده و ممکن است ضایعات به غذا منتقل شوند. از سوی دیگر این امکان وجود دارد که موادی که برای ایمن کردن ظروف تفلون استفاده شده با همان خطرات مربوط به سمی بودن همراه باشد.

وسایل آشپزی نچسب بسیار رایج و مقرون به صرفه هستند اما این مسئله به معنای ایمن تر بودن آن ها نمی باشد.

نکات مهم:

  • از نگهداری مواد غذایی در قابلمه یا تابه ای که در آن پخت و پز را انجام داده اید اجتناب کنید مگر این که از وسایل شیشه ای یا سنگی استفاده کرده باشید
  • هنگام استفاده از وسایل آشپزی از قاشق های فلزی و خشن استفاده نکنید، این کار باعث آسیب دیدن و خراشیدن قابلمه یا تابه شما خواهد شد
  • مدت زمانی که مواد غذایی در تماس با فلز قابلمه یا تابه هستند را به حداقل برسانید
  • از مقدار کمی چرب کننده مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل در هر نوع وسیله آشپزی استفاده کنید تا احتمال انتقال فلزات به غذاها کاهش پیدا کند
  • وسایل آشپزی آلومینیومی یا نچسب را هر 2 یا 3 سال و یا زمانی که پوشش آن ها خراشیده شده تعویض کنید