مواد لازم برای خورش داوود پاشا

گوشت چرخکرده ۵۰۰ گرم، پیاز متوسط ۱عدد، بلغور ۱/۴پیمانه ، پوره گوجه فرنگی ۱ و ۱/۲ پیمانه، آب گوشت یا مرغ (یا آب) ۲ پیمانه، رب انار ۱ قاشق غذاخوری (اختیاری)، فلفل ۱/۲ قاشق چایخوری، نمک ۱ و ۱/۲ قاشق چایخوری

اصل خورشت گوشت قلقلی هست. حالا گاهی این کوفته رو همراه با سس گوجه میپزن. گاهی با رب انار. بعضی ها هم اصلاً رب استفاده نمیکنن. در بخش هایی از ترکیه از نعنا هم توی این خورش استفاده میشه. لبنانی ها به این غذا میگن داوود باشا و توی اون از دانه کاج هم استفاده میکنن.

مرحله اول: تهیه کوفته قلقلی

– بلغور را در مقداری آب خیس کنید و بگذارید ۵-۱۰ دقیقه بماند تا کمی نرم شود. اگر بعد از این مدت آبی باقیمانده بود، بلغور را آبکش کنید.

– به اندازه یک سوم پیمانه پیاز رنده کنید (پیاز باقیمانده را حلقه یا خلالی خرد کنید و کنار بگذارید). پیاز رنده شده را با گوشت چرخ کرده، بلغور خیس خورده، نمک و فلفل خوب مخلوط کنید. سپس به شکل کوفته هایی به اندازه گردو در بیاورید. حال باید کوفته داوود پاشا را کمی تفت بدهید.

– یک قاشق روغن را در تابه ای بریزید و بگذارید داغ شود. هر طرف از کوفته ها را ۳-۴  دقیقه تفت بدهید. نگذارید کامل پخته شود. چون در این صورت کوفته ها حالت خشک پیدا می کنند. کوفته را از تابه خارج کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: تهیه سس خورش داوود پاشا: 

پیاز خرد شده را در همان تابه با یک قاشق روغن تفت بدهید تا طلایی رنگ شود. (۳ دقیقه روی شعله متوسط)

– پس از این مدت، پوره گوجه فرنگی، آب یا آب مرغ/گوشت، نمک و فلفل و در صورت تمایل رب انار اضافه کنید. هم بزنید تا سس یکنواخت شود.

مرحله سوم: پخت خورش

– بگذارید مواد سس چند دقیقه ای با هم حرارت ببینند و ترکیب شوند. سپس کوفته قلقلی های خورش داوود پاشا را اضافه کنید. در تابه را ببندید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا گوشت پخته شود و سس غلیظ شود.

در صورتی که مایل باشید خورش غلیظ تر و جا افتاده تری داشته باشید می توانید در آخر در تابه را بردارید و بگذارید کمی دیگر روی شعله بماند. خورشت داوود پاشا را با برنج ایرانی سرو کنید. نوش جان!

– بهتر است استاک (آب مرغ/گوشت) را خودتان در منزل تهیه کنید. اما اگر در دسترس نبود از عصاره های آماده هم می شود استفاده کرد.

– این مقدار گوشت و بلغور حدوداً ۲۵ عدد کوفته می شود.