طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی

طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی

مواد مورد نیاز


 • آب نارنج یا هویج: 1 عددآب غوره، یک قاشق غذا خوری
 • زعفران پودر شده: یک چهارم قاشق چایخوری
 • زرشک شسته شده: یک قاشق غذاخوری 
 • رب گوجه فرنگی: یک قاشق غذا خوری
 • نمک ، فلفل و زرد چوبه: به میزان لازم
 • مرغ درسته با پوست: حدود 2 کیلو
 • نعنا خشک: یک قاشق غذا خوری
 • گردو: 5 عدد درشت خرد شده
 • گوجه فرنگی: 2 عدد
 • آلو بخارا: 12 عدد
 • پیاز: 1 عدد بزرگ
 • لیمو: 1 عدد
 • هویج: 1 عدد
 • سیر: 2 حبه

 

طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی:

ابتدا باید مرغ را تمیز کنید و بدون اینکه به پوست رویی آن صدمه ای بزنید چربی و مواد داخل شکم مرغ را خارج کنید.
بعد آن را خوب بشویید و در آبکش قرار دهید تا آب اضافه آن گرفته شود.

در این فاصله به سراغ مواد داخل شکم مرغ می رویم . گوجه فرنگی را حلقه حلقه برش بزنید. پیاز را از وسط نصف کنید و داخل قابلمه ای کوچک مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا روغن داغ شود.

بعد نصف پیاز را به صورت خلالی خرد کنید و داخل روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود. سپس یک حبه سیر را رنده کنید و به پیاز اضافه کنید و کمی تفت دهید.

بعد زرشک های شسته شده را اضافه کنید و به مدت یک دقیقه تفت دهید. مراقب حرارت زیر قابلمه باشید تا ز رشک ها نسوزند.بعد نعنا خشک را اضافه کنید و کمی تفت دهید. بعد از کمی تفت دادن گردو ها و 7 عدد آلو را به بقیه مواد تفت داده شده اضافه کنید و یک دقیقه دیگر تفت دهید و بعد حرارت را خاموش کنید.

طرز تهیه مرغ شکم پر

در مرحله بعد به سراغ مزه دار کردن مرغ میرویم که آب آن کاملا گرفته شده . با یک چاقوی تیز از داخل شکم مرغ در قسمت سینه چند برش ایجاد می کنیم که حالت کانالی شکل پیدا کند به طوری که به قسمت رویی مرغ آسیبی نزند.

بعد داخل شکم مرغ و قسمت هایی که شیار ایجاد کردیم نمک می مالیم، لیمو را از وسط نصف کنید و آب نصف آن را داخل شکم مرغ بریزید.و چند ورق گوجه را در کف شکم مرغ بچینید و در آخر موادی را که برای داخل شکم مرغ تفت دادیم را داخل شکم مرغ می ریزیم.سپس روی آن چند ورق دیگر گوجه فرنگی و مقداری آب لیمو می ریزیم.

با یک نخ و سوزن تمیز و ترجیحا مخصوص آشپزی شکم مرغ را می دوزیم. بعد پاهای مرغ را از دو طرف ببندید و به هم متصل کنید.

اینبار سطح رویی مرغ را کاملا با نمک آغشته کنید.

روش درست کردن مرغ شکم پر

قابلمه ای مناسب را روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخل آن بریزید و وقتی روغن داغ شد نصف دیگر پیاز را داخل آن خلال کنید تا نرم و سبک شود. سیر را هم خرد کنید و به پیاز در حال تفت اضافه کنید. کمی که پیاز و سیر را تفت دادید در گوشه ای از قابلمه جمع کنید و مرغ را داخل قابلمه بگذارید تا سرخ شود. وقتی یک طرف مرغ سرخ شد آن را برگردانید تا سمت دیگر آن هم سرخ شود.

بعد از سرخ شدن مرغ به آن نمک، فلفل و زرد چوبه اضافه کنید و داخل قابلمه 2 لیوان آب جوش بریزید . هویج را حلقه کنید و در اطراف مرغ داخل قابلمه بریزید.

5 عدد آلوی مانده را هم داخل قابلمه بریزید.نصف لیمو را به صورت حلقه ای برش بزنید و به همراه بقیه حلقه های گوجه فرنگی مانده روی مرغ قرار دهید.

دقت کنید تا حلقه های لیمو  داخل قابلمه نیفتد.در قابلمه را می گذاریم و صبر می کنیم تا مرغ نیم ساعت بپزد.
در این فاصله سس مرغ را آماده می کنیم.

قابلمه ای را روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن داخل آن می ریزم و یک قاشق رب گوجه را داخل آن سرخ می کنیم، بعد به آن یک قاشق غذا خوری آب نارنج و یا آب غوره به همراه کمی نمک و یک فنجان آب جوش اضافه می کنیم و منتظر می مانیم تا سس به جوش بیاید.بعد از قل خوردن سس، زعفران سائیده شده را به آن اضافه کنید و بگذارید تا کمی بجوشد.

برداشتن لیمو ها از روی مرغ

بعد از نیم ساعت زمانی که از پخت مرغ گذشت در قابلمه را باز کنید و لیموها را از روی مرغ بردارید و دور بریزید .گوجه را داخل آب مرغ بریزید. مرغ را زیرو رو کنید و دقت کنید تا پوست مرغ پاره نشود.

حالا سسی را که آماده کرده بودید به فرچه به تمام سطح رویی مرغ بمالید و اضافه سس را داخل آب مرغ بریزید و اجازه دهید مرغ با حرارت کم یک ساعت دیگر هم بپزد.

بعد پخته شدن مرغ، آن را از قابلمه خارج کنید و با روغنی که داخل سس مرغ داخل قابمله است روی مرغ را با فرچه چرب کنید و بگذارید داخل فر از قبل گرم شده تا به مدت 5 تا 10 دقیقه مرغ گریل شود و پوست روی آن برشته شود. ( فر بالا را روشن کنید).

مرحله نهایی و تزیین مرغ

مرغ آماده شده شکم پر را داخل ظرف مورد نظر بریزید و با آب مرغ و کمی خلال پسته و بادام تزیین کنید، در هنگام سرو نخ را هم از مرغ جدا کنید.

به این آموزش امتیاز دهید

امتیاز کاربران: 4.9 ( 4 رای)
[digikala51611736565]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا