طرز تهیه ناسی لماک

مواد لازم برای ناسی لماک:

برنج دانه بلند: ۳ پیمانه
شیر نارگیل: ۲۰۰ میلی لیتر
آب: ۲۰۰ میلی لیتر
زنجبیل : یک تکه ۲ سانتیمتری
گوشت گوساله: ۲۰۰ گرم
کنجد برای تزیین: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم
تخم مرغ آبپز: ۱ عدد
مغز آجیل: به مقدار لازم

برنج سانتان
برنج یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ی این غذای ملی در مالزی است. در این غذا از برنج ساده ی سفیدی استفاده می شود که با شیره ی نارگیل ترکیب و بخارپز می شود تا احتمال سوختن آن پایین بیاید. شیره ی نارگیل یا همان سانتان همان لماک است که با کمی زنجبیل قاطی می شود و طعم بسیار لطیفی می گیرد.

غذای ناسی لماک  مالزی

به منظور تهیه ناسی لماک می بایست دو بار برنج را بشویید و آبکش کنید. سپس بقیه مواد را که عبارت از شیر نارگیل، آب، زنجبیل و نمک است را درون قابلمه می ریزید و حرارت می دهید.
زمانی که آب داخل ظرف بخار شد، آن را از روی گاز بردارید و ۵ دقیقه کنار بگذارید تا سرد شود. این غذا با مغز خشکبار بوداده، تخم مرغ آبپز و ادویه فراوان مالزیایی سرو می شود.

ناسی لماک در مالزی:

البته ادویه هایی که در ناسی لماک استفاده می شود هم با گذشت زمان کمی تغییر کرده و برای مثال ممکن است یک خانواده آن را کمی متفاوت تر نسبت به خانواده ی دیگر درست کند. مثلا در ناسی لماک چینی از گوشت هایی به غیر از گوشت گاو و گوساله استفاده می شود و یا نوع هندی آن شامل ناس لماکی است که در برگی های درخت موز قرار می گیرد و سس سمبل آن هم با ادویه های دیگری ترکیب می شود. اما مطمئن باشید هر نوع آن را که امتحان کنید.