طرز تهیه کوفته شوید باقلا اصیل اصفهانی

 مواد لازم برای تهیه کوفته شوید باقلا

سبزی مخصوص کوفته یک کیلوگرم

گوشت بدون چربی گوشت بدون چربی

برنج دو پیمانه

باقلا یک کیلوگرم

بلغور جو یا جو دو قاشق غذاخوری

تخم مرغ یک عدد

فلفل، نمک، زردچوبه و دارچین به مقدار لازم

طرز تهیه کوفته شوید باقلا

مرحله اول

باقلا را می‌پزیم و قبل از این‌که خیلی نرم شود، در حالت نیم‌پز آن را آبکش می‌کنیم و کنار می‌گذاریم.

مرحله دوم

گوشت، سبزی که شامل تره، جعفری، گشنیز، شوید، ترخون، مرزه، ریحون است و برنج و جو را با غذاساز یا داخل میکسر خوب خرد و مخلوط کنید. در این مرحله یک پیمانه از برنج را نگه داشته و مخلوط نکنید.

مرحله سوم

پوست باقلا‌ها را جدا کنید. وقتی مواد خوب با هم ترکیب شد، باقی‌مانده برنج، باقلا پوست کنده شده و ادویه شامل نمک، زردچوبه و دارچین را به مقدار دلخواه به مواد اضافه کنید. اگر طعم ادویه‌ها برایتان مهم است، می‌توانید آن را کم و زیاد کنید. سپس مواد را با دست خوب ورز دهید. یک عدد تخم مرغ را در مخلوط شکسته و دوباره ورز دهید.

مرحله چهارم

بعد از ورز دادن، یک قابلمه پهن بردارید، داخل آن یک و نیم لیوان آب و نصف لیوان روغن بریزید و بگذارید روی حرارت گاز تا جوش بیاید. از مواد کوفته اندازه یک پرتقال برداشته و آن را گرد کنید. سپس توپ‌هایی که درست کردید را داخل یک سینی بچینید.

مرحله پنجم

بعد از جوش آمدن آب حرارت را کم کرده و کوفته‌ها را آرام داخل آب جوش بگذارید و درب قابلمه را ببندید تا کوفته‌ها خوب بپزند.

نکات:

جو و برنج باید از قبل خیس بخورند.

اگر کوفته‌هایی که درست کردید بیشتر از کف قابلمه شد، نباید آن‌ها را روی هم قرار دهید و می‌توانید بقیه را داخل قابلمه دیگری بچینید.

 این کوفته آب یا سوپ ندارد، بلکه باید خوب دم بکشد و آب آن تمام شود.

می‌توانید بعد از درست کردن کوفته‌ها آن‌ها را داخل فریز بگذارید و زمانی که تصمیم گرفتید این غذا را درست کنید، زودتر از فریزر بیرون بیاورید تا یخ آن آب شود و بعد بپزید.