طرز تهیه اسپاناکوپیتا

مواد لازم:
روغن زیتون: ۱/۴ پیمانه
پیاز:۱ عدد
سیر:۴ حبه
اسفناج: ۶۰۰ گرم
شوید: ۴ ساقه
پنیر فتا: ۳۰۰ گرم
تخم مرغ: ۵ عدد
آبلیمو تازه:۱ قاشق غذاخوری
نمک فلفل: مقدار کافی
آویشن: مقدار کافی
برگ بو:۳ عدد
کره: ۲۰۰ گرم
خمیر فیلو: ۲۰۰ گرم
رنده پوست لیمو: ۱/۴ پیمانه
روغن مایع: مقدار کافی

طرز تهیه و دستور پخت:

در اینجا طرز تهیه این غذای یونانی خوشمزه را برایتان می نویسم و امیدوارم آن را در منزل تهیه کنید و از خوردنش لذت ببرید.
مرحله اول تهیه اسپاناکوپیتا:

ابتدا یک عدد پیاز را شسته آن را پوست می کنیم، سپس با چاقو ان را به صورت نگینی خرد می کنیم، داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد پیازهای خرد شده را داخل تابه و در روغن تفت می دهیم تا طلایی و سبک شود،سپس سیر را پوست کنده و با سیر خرد کن له می کنیم و داخل تابه پیازها می ریزیم و تفت می دهیم، سپس آبلیمو و رنده پوست لیمو را به انها اضافه می کنیم.

مرحله دوم :

سپس در ادامه در این مرحله، برگهای اسفناج را با اب و نمک می شوریم و انها را آبکش می کنیم و با چاقو انها را خرد می کنیم، سپس اسفناجهای خرد شده را داخل تابه پیاز داغ و سیر داغ می ریزیم و با انها تفت می دهیم تا کم حجم شوند و رنگش کمی تیره شود، سپس شوید را می شوریم و ان را خرد می کنیم و داخل تابه همراه با پنیر فتا تفت می دهیم و به آن نمک و فلفل و آویشن اضافه می کنیم و مواد را خوب مخلوط می کنیم.

مرحله سوم تهیه:

سپس در ادامه در این مرحله، تخم مرغها را داخل یک کاسه می شکنیم و با چنگال زرده و سفیده ان را با هم مخلوط می کنیم و به ان نمک و فلفل می زنیم و سپس انها را داخل تابه می ریزیم و هم می زنیم تا با اسفناجها و شویدها مخلوط شود.اکنون مواد میانی غذای ما اماده است.

مرحله چهارم تهیه:

سپس در ادامه در این مرحله، ۲۰۰ گرم کره و ۱/۴ پیمانه روغن زیتون و برگ بو را داخل تابه می ریزیم و تابه را روی شعله ملایم گاز می گذاریم تا کره اب شود و کمی منتظر می شویم تا برگ بو عطرش وارد کره شود،سپس برگ بو را از تابه خارج می کنیم و تابه را از روی گاز کنار می گذاریم و مواد ان را با تابه حاوی اسفناج و شوید مخلوط می کنیم.
مرحله چهارم تهیه:

سپس در ادامه خمیر فیلو را از فریزر بیرون می اوریم و ان را از بسته خارج می کنیم و رویش را با دستمال نمدار می پوشانیم تا خشک نشود،سپس یک قالب مستطیلی بر می داریم لایه اول خمیر را طوری که یک طرف ان وسط قالب باشد و طرف دیگر ان از ظرف آویزان باشد قرار می دهیم.لایه دوم را نیز کنار این لایه قرار می دهیم طوری که لبه لایه دوم از طرف دیگر ظرف اویزان باشد.۶ ورق خمیر را همین شکلی قرار می دهیم و سپس روی انها را با روغن و با کمک قلم مو چرب می کنیم. ۶ ورق دیگر خمیر را نیز به همین شکل اما از سمت دیگر ظرف قرار می دهیم تا از هر ۴ طرف ظرف خمیر آویزان داشته باشیم.

مرحله پنجم تهیه:

سپس در ادامه در این مرحله مواد اماده شده در مراحل قبل ( اسفناج و شوید و…) را روی خمیر ها می ریزیم و ان را کاملا در سطح خمیر پخش می کنیم.سپس لبه های خمیر را که آویزان هستند روی مواد میانی قرار می دهیم و روی اسفناج و… را می پوشانیم. سپس یک لایه خمیر فیلو را روی کل ظرف قرار می دهیم و با ان کل ظرف را می پوشانیم.

مرحله ششم:

سپس در ادامه روی خمیری که روی کل ظرف گذاشته ایم را با روغن و به کمک برس چرب می کنیم و این کار را برای ۸ خمیر انجام می دهیم تا ۸ لایه خمیر روی کار داشته باشیم.

مرحله هفتم تهیه :

سپس در ادامه سپس قالب را در فر با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد که از ۲۰ دقیقه قبل گرم کرده بودیم برای مدت ۴۰ دقیقه قرار می دهیم تا غذای ما آماده شود و کاملا بپزد، سپس وقتی غذا پخت ان را از فر بیرون می اوریم و در ظرف مناسب گذاشته و برای شام و یا مهمانی ها استفاده می کنیم.