طرز تهیه بستنی زعفرانی

مواد لازم:

شکر: ۲ لیوان

ثعلب: ۲ قاشق چایخوری

زعفران:مقدار کافی،خامه:۱۰۰ گرم

شیر پرچرب:۴ لیوان،خلال پسته:مقدار کافی

گلاب:۱/۴ پیمانه

دستور پخت  بستنی زعفرانی:

بستنی نوعی دسر خوشمزه و منجمد و قدیمی است که شامل شیر پر چرب و ثعلب و خامه و شکر و طعم دهنده ها و در صورت تمایل مغزهای پسته و بادام و گردو و.. می باشد،

پس  بخاطر پر طرفدار بودن و خوشمزه بودن این دسر، یاد گیری طریقه درست کردن این دسر خوشمزه  به صورت خانگی در منزل و بدون مواد نگهدارنده ضروت پیدا می کند، اگرچه طرز تهیه بستنی مقداری خسته کننده و زمان بر است، اما با اندکی حوصله و صبر می توان این دسر خوشمزه را در منزل درست کرد، در اینجا طرز تهیه بستنی زعفرانی را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل  برای کودکان و خانواده تهیه کرده و از خوردن آ ن لذت ببرید.

مرحله اول تهیه بستنی زعفرانی:

برای تهیه این بستنی خوشمزه،ابتدا ۱۰۰ گرم خامه را داخل نایلون می ریزیم و آن را در نایلون پخش می کنیم تا یک لایه نازک از خامه داشته باشیم (همانند پخش کردن گوشت چرخ کرده در نایلون فریزر).سپس نایلون خامه را داخل فریزر می گذاریم تا یخ بزند و خامه خودش را بگیرد تا بعدا در مایه بستنی از ان استفاده کنیم.

مرحله دوم تهیه

سپس  در این مرحله، ۴ لیوان شیر پر چرب را داخل یک قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و شیر را روی شعله ملایم گاز قرار می دهیم تا بجوشد، سپس وقتی شیر جوشید به ان ۱/۴ لیوان گلاب و مقداری زعفران دم کرده غلیظ و پر رنگ اضافه می کنیم و با شیر مخلوط می کنیم(هر چه غلظت زعفران بیشتر باشد بستنی ما خوشرنگ تر می شود).

مرحله سوم تهیه

سپس در ادامه ۲ لیوان شکر را با ثعلب داخل یک ظرف مخلوط می کنیم و آن را کم کم و به صورت قاشق به قاشق به شیر و گلاب و زعفران مرحله قبل اضافه می کنیم و ان را هم می زنیم و منتظر می شویم تا شیر حالت غلیظ و فرنی مانند بشود. سپس گاز را خاموش می کنیم، اکنون مایه بستنی ما آماده است.

مرحله چهارم تهیه

سپس در این مرحله، مایه بستنی را داخل یک ظرف می ریزیم و ظرف بستنی  را روی ظرفی دیگر که داخل ان یخ وجود دارد قرار می دهیم و بستنی را با همزن برقی هم می زنیم تا کشدار شود و خودش را بگیرد، سپس ظرف بستنی را برای مدت نیم ساعت در یخچال استراحت می دهیم تا سفت شود، بعد از این مدت دوباره ظرف را از یخچال در آورده و آن را با همزن برقی می زنیم تا کش دار شود و سپس مجددا ان را در فریزر قرار می دهیم تا خودش را بگیرد و این کار را ۵ دفعه انجام می دهیم تا مایه بستنی سفت شود.

مرحله پنجم تهیه

سپس در این مرحله وقتی بستنی را برای دفعه آخر از فریزر بیرون آوریم، خامه ای که در مرحله اول داخل نایلون یخ زده بود را می شکنیم و آن را تکه تکه می کنیم و خامه را همراه با خلال پسته (در صورت تمایل می توان گردو خرد شده و خلال بادام و.. نیز به بستنی اضافه کرد) داخل مایه بستنی می ریزیم و با بستنی قاطی می کنیم، سپس بستنی اماده شده را برای آخرین بار و برای مدت ۳ ساعت در فریزر می گذاریم تا سفت شود و آماده شود.

مرحله ششم

سپس وقتی زمان ذکر شده طی شد، بستنی ما آماده است و ،آن را از فریزر درآورده و در ظرفی می ریزیم و با مواد دلخواه تزیین می کنیم و در فصل گرم بعنوان دسر میل می کنیم،