طرز تهیه خورش ساک

خورش ساک خوشمزه

مواد لازم برای خورش ساک
گوشت: 400 گرم
نخود: 250 گرم
پیاز متوسط: 1 عدد
اسفناج: 700 گرم
آب نارنج: 1/2 پیمانه
روغن به میزان لازم
زردچوبه: 1 قاشق چایخوری
آرد: 4 قاشق چایخوری
سیر: 4 حبه
نمک و فلفل به میزان لازم
آب: 6 پیمانه

طرز تهیه خورش ساک

مرحله اول:

اولین مرحله برای تهیه خورشت ساک این است که نخودها را از شب قبل بخیسانید، بهتر است در این مدت چندین دفعه آب نخود را عوض کنید تا نفخ آن کاملا از بین برود.

مرحله دوم:

حالا نخودها را با آب روی حرارت بگذارید تا بجوشند، همین که نخودها کمی نرم شوند، کافی است، آن ها را از روی حرارت بردارید، و بعد پوستشان را (به کمک روش های گفته شده در قسمت نکات) بگیرید.

مرحله سوم:

در این مرحله از تهیه خورش ساک نوبت به آماده کردن گوشت می رسد، یک قابلمه بردارید و آن را روی حرارت متوسط قرار دهید. مقداری روغن در قابلمه بریزید و صبر کنید تا داغ شود، سپس پیازهای نگینی خرد شده را در قابلمه بریزید تا طلایی شوند.

مرحله چهارم:

گوشت خورشتی را به پیازها اضافه کنید و با هم تفت دهید. کمی زردچوبه، فلفل و در صورت تمایل دارچین بریزید و خوب بهم بزنید، حالا نخودها را به قابلمه اضافه کنید و روی آن ها 5 یا 6 پیمانه آب بریزید،حرارت اجاق را روی درجه زیاد تنظیم کرده و صبر کنید تا به جوش بیاید.

مرحله پنجم:

وقتی آب خورش ساک به جوش آمد، حرارت را کم کنید و درب قابلمه را بگذارید تا گوشت آرام آرام بپزد.

مرحله ششم:

بعد از گذشت حدودا دو ساعت و نیم، وقتی گوشت خورشت پخته شد، اسفناج هایی را که قبلا خرد کرده اید، به آن اضافه کنید. آرد را با نصف پیمانه آب سرد مخلوط کرده و در قابلمه بریزید. این کار لعاب و غلظت خورش را بیشتر می کند.
طرز تهیه نرگسی اسفناج

مرحله هفتم:

حالا نمک را به خورش اضافه کنید و صبر کنید تا 20 الی 30 دقیقه دیگر به طور کامل بپزد.

مرحله هشتم:

در یک ماهیتابه دیگر، مقداری روغن بریزید و سیر خرد شده را با زردچوبه تفت دهید، در صورت تمایل می توانید نعنا هم تفت داده و نعنا داغ آماده کنید.

مرحله نهم:

حالا به خورش ساک مقداری آب نارنج اضافه کنید، طعم غذا را بچشید و میزان نمک و ترشی آن را مطابق با ذائقه خودتان تنظیم کنید.

مرحله آخر:

در این مرحله می توانید سیر داغ و نعنا داغ را داخل خورش بریزید یا فقط هنگام سرو روی آن قرار داده و تزیین کنید، سپس خورش را در ظرف سرو بکشید و به همراه پلو یا زرشک پلو نوش جان کنید.

 

نکات کلیدی تهیه خورش ساک

 برای این که راحت تر بتوانید پوست نخودها را جدا کنید دو راه وجود دارد: اول این که نخود را در مرحله ی اول با کمی جوش شیرین بپزید. جوش شیرین کمک می کند پوست نخود راحت تر بلند شود، و راه دوم این است که به کمک یک جسم سنگین مثل وردنه یا هاون به نخود فشار آورید و روی سطحی صاف و تمیز نخود را بکشید تا پوستش جدا شود.

 در طرز تهیه خورش ساکی در مرحله ششم، قبل از اضافه کردن اسفناج می توانید گوشت را از قابلمه خارج کرده و ریش ریش کنید، هم چنین می توانید برای لعاب بیشتر خورش و از بین رفتن سفتی نخودها، در همان مرحله، نخودها را با پشت قاشق له کنید. دقت داشته باشید که نباید نخودها کاملا له شوند. فقط کمی فشار کافی است تا بافت نرم تری پیدا کنند،برای اضافه کردن آرد به خورش ساکی می توانید آن را بدون آب به اسفناج اضافه کنید و بعد در قابلمه بریزید.

 برای لعابی شدن خورش ساک به جای آرد می توانید از جو پرک آسیاب شده هم استفاده کنید.

 اگر تهیه آب نارنج برایتان مشکل است می توان از آب لیموی تازه هم استفاده کرد،اما طرز تهیه خورشت ساک مجلسی و اصلی با آب نارنج است.

 در صورتی که از طعم اسفناج خوشتان نمی آید می توانید کمی سبزی جعفری هم به آن اضافه کنید.

َ