طرز تهیه کیک لیمویی

طرز تهیه و دستور پخت:

پختن کیک نوعی هنر است و هرچه تجربه شما بیشتر باشد، این کار برایتان آسانتر خواهد بود. در این جا به چند نکته ضروری در پخت کیک ها اشاره می کنیم.

۱٫ مواد را با دقت اندازه گیری کنید شیرینی پزی از دقیق ترین بخش های آشپزی است. خمیرها باید حاوی مقدار دقیق مایعات باشند تا وقتی پخته شدند، بافت آن ها مطلوب باشد.

وقتی از قاشق برای اندازه گیری موادی چون بیکینگ پودر، آرد و جوش شیرین استفاده می کنید، با لبه چاقو مواد روی قاشق را صاف کنید.

۲٫ از روش های ساده برای تزیین کیک استفاده کنید مثل استفاده از پودر قند یا پودر نارگیل؛ این مواد را روی سطح کیک بپاشید یا از شابلون استفاده کنید و روی کیک طرح بی اندازید.

۳٫ همیشه دمای فر را بررسی کنید و دقیقا از درجه دمای گفته شده و همان مدت زمان لازم برای پخت استفاده نمایید.

اگر کیک در پایان مدت زمان پخت حالت شلی داشت یعنی فر شما خوب کار نمی کند، بهتر است از یک دماسنج کمک بگیرید و ببینید دمای فرتان درست است یا نه؛ اگر درست نبود به فکر تعمیر فرتان باشید.

* برای این کیک، باید داخل قالب را فویل آلمینیومی بی اندازید به طوری که گوشه های فویل از لبه قالب بالاتر بیاید؛ این کار موجب می شود تا کیک آسان تر از قالب جدا شود.

* اگر نارگیل دوست ندارید، پودر نارگیل را از مواد اولیه کیک حذف کنید.

مواد لازم:

کره: ۱۱۵ گرم

تخم مرغ: ۴ عدد

شکر: ۳۶۰ گرم

بیکینگ پودر: نصف قاشق چایخوری

پوست لیمو رنده شده: ۱ قاشق غذاخوری

پودر نارگیل: ۶۰ گرم

آب لیموی تازه: ۹۰ میلی لیتر

وانیل: ۱ قاشق چایخوری

خامه: ۶۰ گرم

آرد گندم: ۱۷۰ گرم

مرحله اول تهیه کیک لیمویی:

در یک کاسه بزرگ ، ۶۰ گرم خامه، ۱۱۵ گرم کره ، ۷۰ گرم از مقدار کل شکر و نصفی از مقدار پوست لیمو را بریزید و با همزن برقی هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند سپس ۱۵۰ گرم از آرد را به همراه نصف قاشق چایخوری بیکینگ پودر را آرام آرام به مایه قبل اضافه کنید تا در نهایت به شکل خمیر دربیاید؛ خمیر نباید به دست بچسبد.

خمیر را کف قالبی که با فویل پوشانده اید قرار دهید و کاملا صاف کنید تا کف قالب را بپوشاند. سپس قالب را داخل یک فر با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد که از قبل گرم کرده اید؛ به مدت ۱۲ الی ۱۵ دقیقه بپزید تا قهوه ایی رنگ شود.

مرحله دوم تهیه کیک لیمویی:

در مدت زمانی که قالب در فر قرار دارد، مواد داخل کیک را آماده کنید. ۴ عدد تخم مرغ را داخل یک کاسه بشکنید و با همزن برقی شروع به همزدن کنید سپس ۲۹۰ گرم شکر باقی مانده را به آن اضافه نمایید و به همزدن ادامه دهید.

همان طور که همزن روشن است مواد زیر را هم به همین مایه بی افزایید: ۲۰ گرم آرد باقی مانده، ۶۰ گرم پودر نارگیل، ۹۰ میلی لیتر آب لیموی تازه، مابقی پوست لیمو و یک قاشق چایخوری پودر وانیل. همه مواد را بزنید تا کاملا ترکیب شوند.

مرحله سوم تهیه کیک لیمویی:

پس از آن که قالب را از فر بیرون آوردید اجازه دهید تا مقداری خنک شود سپس مایه داخل کیک را که در مرحله دوم درست کرده بودید را با یک لیستک روی خمیر پخته شده بریزید و با پشت قاشق صاف کنید تا همه جای مواد از نظر قطر به یک اندازه باشد.

مجددا قالب را در فر ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا مواد پخته شده و به رنگ طلایی در بیاید. سپس قالب کیک را روی توری مشبک فر بگذارید تا کاملا خنک شود . فویل را از گوشه های آن بگیرید و بلند کنید و آن را روی تخته ای که می خواهید شیرینی را ببرید بگذارید.

کیک به راحتی از فویل جدا می شود. با یک کارد تیز، بلند و مرطوب کیک را برش بزنید. تکه های کیک را در یخچال قرار دهید تا سرد شده و آماده خوردن شوند. نوش جان!

* همیشه آرد های مخصوص شیرینی و کیک را در ظرف های شیشه ایی با درب محکم، و در جایی خشک و خنک نگهداری نمایید. این کار مانع از فساد آرد و رشد حشرات و کنه ها در آن می شود.

هنگام استفاده از آرد ها باید آن ها را الک کنید تا هواگیری شوند و ذرات آن از یکدیگر تفکیک گردند؛ این کار بافت کیک ها و شیرینی ها را هم نرم تر می کند.