مواد لازم برای پیراشکی دونات

آرد: 450 گرم

آب: 6 قاشق غذاخوری

کره ذوب شده: 60 گرم

مخمر معمولی یا فوری: 5 گرم

شکر: 60 گرم

تخم مرغ: 1 عدد

باترمیلک: 150 میلی لیتر

نمک: 1 قاشق چایخوری

روغن سرخ کردنی به میزان لازم

شکر برای پاشیدن روی دونات ها

مربا، نوتلا و یا خامه زده شده برای میانه دونات به میزان لازم

تفاوت دونات و پیراشکی:

تفاوت دونات و پیراشکی در اصل به نوع خمیر برمی گردد که پیراشکی نوعی خمیر غذایی است که با آن پیراشکی گوشت و پیراشکی سیب زمینی و هم تهیه می شود، اما دونات، در اصل، نوعی خمیر شیرینی است و در واقع دسر به حساب می آید، می توانید به صورت شکری تهیه کرده و یا با انواع کرم، خامه و مارمالاد آن را پر کنید.

ما در این دستور آشپزی، از فر برای گرم کردن و استراحت خمیر کمک گرفتیم و در واقع پیراشکی ساده بدون فر تهیه کرده و آن را در روغن سرخ کرده ایم، اما اگر می خواهید بدانید برای تهیه دونات از چه آردی استفاده کنیم یا از علت خشک شدن دونات یا پف نکردن آن سر در بیاورید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

همان طور که می دانید دونات خانگی تازه تر و با کیفیت تر از دونات بازاری خواهد بود، پس امیدواریم این شیرینی جذاب را در خانه تهیه کنید و از آن لذت ببرید.

مرحله اول:

برای تهیه پیراشکی دونات ابتدا آب، باترمیلک، تخم مرغ زده شده و کره ذوب شده را در میکسر، مخلوط کن و یا ماشین پخت پیراشکی بریزید، سپس مواد خشک دستور را به جز مخمر، اضافه کنید.

مرحله دوم:

یک حفره ی کوچک بین مواد درون کاسه ایجاد کنید، سپس مخمر را میان آن بریزید.

مرحله سوم:

ماشین پخت پیراشکی را روی حالت خمیر تنظیم کنید، اگر از مخلوط کن استفاده می کنید، آن قدر مواد را بهم بزنید تا نرم شده و فرم بگیرد، سپس روی کاسه خمیر را بپوشانید و آن را در کناری قرار دهید تا اندازه ی آن حداقل دو برابر شود، زمان پف کردن خمیر به نوع مخمر و درجه حرارت آشپزخانه شما بستگی دارد.

مرحله چهارم:

هنگامی که خمیر پف کرد؛ سطح کار را آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید، خمیر را به آرامی ورز دهید، آن را دو قسمت کنید و روی یک نیمه ی خمیر را بپوشانید.

مرحله پنجم:

با وردنه یک نیمه ی خمیر را صاف کنید تا ضخامت آن حدودا به 3 سانتی متر برسد، سپس خمیر را به کمک یک کاتر دونات تیز برش دهید، اگر کاتر دونات پیراشکی ندارید؛ می توانید برای این کار از کاتر کوکی که قطر 7 سانتی متری دارد، استفاده کنید، سپس برای برش دایره میانی پیراشکی از کاتر کوکی با قطر 2.5 سانتی متر کمک بگیرید.

مرحله ششم:

کاغذ روغنی را برش دهید و هر پیراشکی را روی یک تکه از آن بگذارید و همه را در سینی فر بچینید، سینی را در فر بگذارید و فر را برای یک دقیقه روشن کنید، یک تایمر تنظیم کنید و پس از یک دقیقه فر را خاموش کنید تا فر فقط گرم شود، (گرم کردن فر در فصل تابستان ضروری نیست). سپس مقداری آب را بجوشانید و در یک کاسه یا پارچ بریزید و درون فر کنار پیراشکی ها قرار دهید تا بخار ایجاد کند.

مرحله هفتم:

خمیری که از قبل نگه داشتید را به چهار قسمت تقسیم کنید، سپس هر تکه را نصف کنید تا 8 تکه خمیر برابر به دست بیاید، برای دقت بیشتر، می توانید هر تکه را وزن کنید، اما ضروری نیست.

مرحله هشتم:

هر تکه از خمیر را به شکل توپ حالت دهید، کاغذ روغنی را برش دهید، دونات توپی را درون سینی فر و روی کاغذ روغنی بچینید. سینی را کنار سینی دیگر دونات در فر قرار دهید تا هنگامی که اندازه آن ها دو برابر شود.

طرز تهیه دونات سیب:

مرحله نهم:

مقداری روغن در ماهیتابه ای بریزید،درجه حرارت روغن باید به 180 درجه سانتی گراد یا 350 درجه فارنهایت برسد، اگر دماسنج ندارید می توانید داغ بودن روغن را با یک پیراشکی کوچک امتحان کنید، اگر روغن فورا حباب تشکیل نداد و پیراشکی فورا سرخ نشد، روغن بسیار سرد است، اگر دونات پیراشکی سریع قهوه ای رنگ شد، روغن خیلی داغ است و می توانید آن را بردارید، برای این که خمیر پیراشکی ها را درون روغن قرار دهید، از کاغذ روغنی کمک بگیرید تا بتوانید به آرامی آن ها را به درون روغن منتقل کنید.

پیراشکی دونات بدون فر

مرحله دهم:

وقتی هر دو سمت پیراشکی ها طلایی مایل به قهوه ای شد، آن ها را از ماهیتابه خارج کنید و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغنشان گرفته شود.

مرحله یازدهم:

صبر کنید تا پیراشکی دونات به طور کامل خنک شود، سپس آن ها را درون شکر بغلتانید تا روی آن ها کاملا به شکر آغشته شود.

مرحله دوازدهم:

برای تهیه سس یا کرم روی پیراشکی ابتدا باید مقداری پودر شکر را در کاسه ای بریزید و  مقداری شیر یا آب اضافه کنید، به طور مداوم بهم بزنید و شیر یا آب اضافه کنید تا حدی که کرم قوام پیدا کند، اگر کرم دونات پیراشکی خیلی روان است می توانید شکر اضافه کنید، اما اگر خیلی غلیظ شده باید کمی آب یا شیر اضافه کنید، نیاز نیست مقدار مشخصی را برای این کار رعایت کنید، هر کدام از پیراشکی ها را که مایل هستید، روی یک سطح مناسب یا یک قفسه خنک کننده بگذارید و کرم را روی آن بریزید، اگر دوست دارید پیراشکی دونات با سس شکلات تهیه کنید؛ باید شکلات و کره را روی حرارت ذوب کنید و همین مراحل را تکرار کنید.

مرحله سیزدهم:

اگر بخواهید دونات پیراشکی کرم دار یا دونات شکلاتی تهیه کنید؛ یک راه وجود دارد، برای قرار دادن مواد داخل پیراشکی ساده باید درون پیراشکی های بزرگ را به وسیله سیخ، یک حفره ایجاد کنید، سپس درون آن را با مربایی که به دمای محیط رسیده، پر کنید، برای تهیه پیراشکی شکلاتی از شکلات فندقی یا نوتلا استفاده کنید، می توانید به کمک یک نی یا لوله کوچک کرم میانی را به داخل آن ها بفرستید.

پیراشکی دونات شکلاتی

مرحله آخر:

یک روش دیگر نیز وجود دارد. می توانید پیراشکی ها را از وسط برش دهید تا حدی که انتهای آن ها بهم وصل بماند، سپس درون دونات پیراشکی را با انواع مربا و خامه ی فرم گرفته پر کنید.

برای تهیه دونات پفکی لازم است که باتر میلک و تخم مرغ حتما به دمای اتاق رسیده باشند.

لوازمی که برای تهیه این دونات یا پیراشکی نیاز دارید شامل:

کاغذ روغنی است که به مربع های 11 سانتی متری برش خورده باشد، (برای پیراشکی های کوچک تر این اندازه کمتر خواهد بود)

یک ماهیتابه بزرگ و عمیق برای سرخ کردن پیراشکی ها

کاتر پیراشکی تیز و برنده یا کاتر کوکی،دماسنج روغن یا آبنبات که ضروری نیست اما مفید خواهد بود.

برای تزیین دونات می توانید از ترافل های رنگی و سس شکلات استفاده کنید.

آرد استفاده شده در این دستور؛ آرد همه منظوره (all-purpose) و یا آرد نان است.

اگر دوست دارید پیراشکی فوری و در کمتر از نیم ساعت آماده شود، دونات خانگی بدون خمیر مایه از این نوع است.

علت پف نکردن دونات و خشک و سفت شدن آن؛ استراحت نکردن یا استراحت بیش از حد خمیر است، اگر خمیر کمتر از یک الی دو ساعت استراحت کند یا بیش از حد بماند، سفت شده و پف نخواهد کرد.