خورشتغذاهای ایرانی

طرز تهیه خورشت فسنجان با مرغ

طرز تهیه خورشت فسنجان با مرغ

مواد مورد نیاز


  • رب انار: ۵ قاشق غذاخوری
  • روغن: ۲ قاشق برای سرخ کردن
  • شکر: ۳ قاشق غذاخوری
  • زعفران: دم کرده به دلخواه
  • گردو: ۴۰۰ گرم
  • مرغ: ۴ تکه
  • پیاز: ۱ عدد
  • نمک، فلفل، زردچوبه: به مقدار لازم

درباره خورشت فسنجان

یکی از خورش (خورشت) های اصیل ایرانی خورشت فسنجان است که با گردوی چرخ کرده تهیه می شود، در خورشت فسنجان، مرغ (یا اردک و گاهی گوشت قلقلی) با گردو و رب انار پخته می شود و طعمی عالی پیدا می کند، شما می توانید با انتخاب مقدار شکر به دلخواه طعم این خورشت خوشمزه را با ذائقه خود تغییر دهید.

علاوه بر این برای ترش و خوش طعم شدن خورشت می توانید از یکی دو لیوان آب انار تازه در آن استفاده کنید.، فسنجان شمالی معمولاً خیلی ترش است ولی در بقیه نقاط ایران اغلب فسنجان را ملس درست می کنند، برای تهیه این خورشت زمانی را انتخاب کنید که عجله ندارید چون راز داشتن فسنجان عالی علاوه بر رعایت نکات، این است که عجله نکنید و بگذارید خورش شما در هر مرحله خوب بپزد و جا بیافتد.

در این دستور تهیه کامل، ترفند روغن انداختن گردو و پختن یک خورشت فسنجان جا افتاده عالی را به صورت مرحله به مرحله خواهید دید.

اگر دوست دارید روش های دیگر تهیه فسنجان مرغ را هم امتحان کنید، طرز تهیه فسنجان مجلسی تزیین شده را هم ببینید یا دستور تهیه فسنجون با مرغ که بدون شکر و با رب انار و کمی رب گوجه درست شده و پیازش هم رنده شده است.

طرز تهیه فسنجان:

مرحله اول:

پیاز را خرد کنید و در مقدار کمی روغن (۲ قاشق غذاخوری) تفت بدهید، ۱ قاشق چایخوری زردچوبه هم به آن اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله دوم:

چند دقیقه روی شعله متوسط تفت بدهید تا پیاز نرم شود، سپس گردوی آسیاب شده یا چرخ کرده را اضافه کنید.

مرحله سوم:

بعد از سه چهار دقیقه تفت دادن گردو و پیاز، رب انار را اضافه کنید و مجدداً چند دقیقه تفت بدهید.

مرحله چهارم:

روی تکه های مرغ کمی نمک، فلفل و زعفران دم کرده بمالید و آنها را جداگانه کمی تفت بدهید تا دو طرف آنها کمی سرخ شود (به جای این کار می توانید نیم ساعت مرغ ها را جداگانه در آب همراه با یک عدد پیاز کامل بپزید)، بعد از پخت یا سرخ کردن، مرغ ها را به مخلوط قبلی اضافه کنید.

مرحله پنجم:

حال شش لیوان آب روی مواد بریزید، شعله را زیاد کنید تا آب جوش بیاید، سپس شعله را خیلی کم کنید درب قابلمه را ببندید، اجازه بدهید خورشت فسنجان طی سه چهار ساعت به خوبی جا بیافتد و روغن بیاندازد.

نکته ها:

۱- حتما گردوها را با آب بسیار سرد مخلوط کنید تا به گردوها شوک وارد شده و روغن درون گردوها آزاد شود، آب را از همان ابتدای کار زیاد نریزید بلکه کم کم و در طی مراحل پخت اضافه کنید.

۲- مقدار استفاده از رب انار و شکر در فسنجان سلیقه ای می باشد و می توانید بنابر ذائقه تان از رب انار و شکر کمتر یا بیشتر استفاده کنید، اگر رب انار شما خیلی ترش نیست می توانید شکر را حذف کنید.

ولی اگر دوست دارید خورشت شیرین تر باشد مقدار بیشتری شکر اضافه کنید.

۳- فسنجان نیاز به روغن خاصی ندارد و روغنی که در انتهای پخت ایجاد می شود همان روغن گردوست.

۴- در صورت تمایل میتوانید به جای برگ بو از ۱ قاشق چایخوری دارچین در زمان قرار دادن مرغ در مایه فسنجان به خورش تان اضافه کنید.

۵- می توانید بجای مرغ، خورشت فسنجان با گوشت قلقلی تهیه کنید، در این صورت در انتهای پخت فسنجان و در زمان کشیدن در ظرف گوشت قلقلی را با خورش سرو کنید.

۶- برای تهیه رب انار به سبک شمالی از رب انار خیلی ترش استفاده کنید و شکر را حذف کنید.

۷- در برخی از دستورها، پیاز را رنده می کنند یا کلا از آن استفاده نمی کنند. یکی از روش هایی که می توانید با آن هم بوی بد مرغ را بگیرید و هم پیاز را حذف کنید این است که مرغ را جداگانه با پیاز در مقداری آب بپزید و بعد مرغ را بدون پیاز به مخلوط گردو و رب انار اضافه کنید.

۸- اگر مرغ شما کاملاً پخته ولی آب خورشت هنوز رقیق است مرغ را بیرون بیاورید و وقتی خورشت جا افتاد، آن را همراه مرغ سرو کنید.

۹- یک روش قدیمی برای به روغن انداختن گردو به این صورت است که ابتدا گردوها را چرخ کنید، درون قابلمه مقداری آب سرد بریزید و گردوها را اضافه کنید؛ سپس حرارت را زیاد کنید تا آب به جوش بیاید.

پس از اینکه آب جوش آمد حرارت را کم کنید و اجازه دهید به مدت ۲ – ۳ ساعت گردوها با آب بجوشد تا کاملاً به روغن بیافتد، در این صورت باید مرغ را با پیاز تفت بدهید و بعد همراه با رب انار و شکر به مخلوط گردو اضافه کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا