طرز تهیه باقالی پلو باماهیچه یک غذای مجلسی خوشمزه و لذیذ

مواد لازم باقالی پلو با ماهیچه:

پیاز: ۲ عدد

برنج: ۴ پیمانه

باقلا سبز: ۱ لیوان

ماهیچه: ۵۰۰ گرم

شویدخشک: ۱ پیمانه

کره ۵۰ گرمی: ۱ عدد

هل یک قاشق چایخوری

روغن مایع به اندازه کافی

دارچین: ۱ قاشق چایخوری

زعفران دم کرده: ۳ قاشق غذاخوری

پودر گل: ۱ قاشق سوپ خوری

نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به اندازه کافی

دستور پخت:

طرز تهیه باقالی پلو با ماهیچه:

ابتدا باقالی ها را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و از وسط نصف می کنیم و کنار می گذاریم، سپس در قابلمه ای آب می ریزیم و کمی نمک به آن اضافه می کنیم و روی حرارت  زیاد قرار می دهیم تا آب بجوش بیاید.

برنج را که بستگی به مدل آن دارد و مهارت شما، همان لحظه می شوییم و آب آن را بیرون می ریزیم و داخل آب در حال جوش می ریزیم، زمانی که برنج را به آب در حال جوش اضافه می کنیم آب از جوش می افتد.

صبر می کنیم تا مجددا آب بجوش بیاید و باقالی ها را به آن می افزاییم و زمانی که برنج را تست کردیم و مغز پخت شده بود،برنج و باقالی را با هم آبکش می کنیم، سپس برای ته دیگ سیب زمینی را پوست می گیریم و حلقه حلقه برش می دهیم.

گذاشتن ته دیگ:

کف قابلمه روغن می ریزیم و سیب زمینی ها را روی روغن می چینیم و بعد ۱ قاشق غذا خوری زعفران دم کرده روی سیب زمینی ها می ریزیم و کمی از برنج را با کفگیر روی سیب زمینی ها می ریزیم و کمی شوید خشک روی برنج می پاشیم.

یک قاشق چایخوری هل و به اندازه نوک قاشق چایخوری دارچین و پودر گل محمدی و ۱ قاشق غذاخوری زعفران روی برنج می ریزیم و مجددا لایه بعدی نیز به شکل قبل برنج و باقالی می ریزیم و هل و دارچین و پودر گل محمدی و زعفران به همان مقداری که در لایه قبل ریختیم، در لایه بعدی نیز می ریزیم و کره را نازک ورقه ورقه می کنیم، و روی برنج می چینیم تا بخورد برنج برود و به مرور برنج هم طعم دار شود و هم چرب شود و بعد نصف استکان آب دور قابلمه می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را متوسط می کنیم تا بخار بکند.

دم کشیدن برنج:

بعد حرارت را کم می کنیم و ۱۵ دقیقه بعد زیر شعله را خاموش می کنیم چون پلو کاملا پخته شده است، سپس برای پخت ماهیچه ابتدا پیازها را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و روی تخته نگینی خرد می کنیم و در تابه ای کمی روغن می ریزیم.

و ماهیچه را همراه با پیاز داخل تابه می ریزیم و ۱ قاشق مربا خوری زردچوبه و فلفل سیاه که بوی گوشت را کاملا می گیرد به آن اضافه می کنیم، و به مدت ۱۵ دقیقه بالای سر آن می مانیم و تفت می دهیم و خوب زیر رو می کنیم تا ته نگیرد، و پیاز نرم و سبک شود و رنگ گوشت ماهیچه ها تغییر کند، و کمی سرخ شود، پس از اینکه ماهیچه ها کمی سرخ شدند تا روی آنها آب جوش می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا به مدت ۳ الی ۴ ساعت خوب پخته شود.

و آب آن غلیظ شده باشد و در آخر کمی نمک به آن اضافه می کنیم، باقالی پلو را در قابلمه خوب زیر و رو می کنیم و در دیس می کشیم و ماهیچه را نیز در کاسه ای می گذاریم و با کمی زرشک آن را تزئین می کنیم.