طرز تهیه کبه عربی با گوشت

مواد لازم:

بزنج: ۴ پیماته

کشمش: ۱/۵ پیمانه

زرشک: نصف پیمانه

گوشت چرخ کرده: ۲۰۰گرم

زعفران دم کرده مقداری

تخم مرع: ۱عدد

نمک و فلفل مقدار لازم

روغن مایع به مقدار لازم

پیاز: ۱عدد

رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق

 

مرحله اول تهیه کبه عربی با گوشت:

ابتدا ۴ پیمانه برنج را با آب خوب می شوریم و برنج را تمیز می کنیم، سپس آن را در یک قابلمه می ریزیم و به اندازه یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج روی آن آب می ریزیم، کمی زعفران و نمک و روغن مایع به قابلمه برنج اضافه می کنیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم و گاز را روشن می کنیم، وقتی آب جوش آمد زیر شعله گاز را کم می کنیم و درب قابلمه را می گذاریم و منتظر می شویم تا آب بجوشد و برنج ما کاملا مغز پخت شود و همه آب داخل قابلمه تبخیر شود، سپس برنج را آبکش می کنیم و منتظر می شویم تا سرد شود، وقتی برنج سرد شد آن را دو بار چرخ می کنیم و با دست برنج را خوب ورز می دهیم و کنار می گذاریم. (حتما برنج سرد باشد وگرنه غذا وا می رود).

مرحله دوم تهیه کبه عربی با گوشت:

سپس در این مرحله ۱ عدد پیاز را خوب می شوریم و پوست آن را با چاقو می کنیم و پیاز را به صورت نگینی خرد می کنیم. داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز قرار می دهیم و وقتی روغن داغ شد پیازهای خرد شده را در روغن داغ سرخ می کنیم تا طلایی و سبک شود.

۲۰۰ گرم گوشت چرخ کرده مخلوط گوسفند و گوساله را به تابه پیازها اضافه می کنیم و تفت می دهیم، سپس ۲ قاشق رب گوجه فرنگی را نیز همراه گوشتها در تابه تفت می دهیم تا غذای ما خوشرنگ و خوشمزه شود و نمک و فلفل را نیز به مقدار لازم به مواد اضافه می کنیم.

مرحله سوم تهیه کبه عربی با گوشت:

سپس در این مرحله کشمش و زرشک را که قبلا به مدت ۱ ساعت در آب خیسانده بودیم در تابه در روغن تفت می دهیم و بعد از کمی تفت کشمش و زرشک را به تابه گوشتها و پیازها همراه با کمی زعفران دمکرده اضافه می کنیم، مواد را باهم مخلوط می کنیم و هم می زنیم، سپس زیر گاز را خاموش می کنیم و منتظر می شویم تا مواد سرد شود، (حتما مواد سرد باشند و گرنه غذا وا می رود). اکنون مایه داخل کبه ما آماده است.

مرحله چهارم تهیه کبه عربی با گوشت:

سپس در این مرحله به اندازه یک مشت از برنج پخته شده و چرخ شده را که کاملا سرد شده بر می داریم و آن را با دست به شکل استوانه ای در می آوریم وسط آن را با انگشت کمی گود می کنیم و کمی از مایه کبه آماده شده را بر می داریم (گوشت و پیاز) و داخل برنج چرخ شده می گذاریم و سپس دو طرف آن را با دست خوب فشار می دهیم تا کبه ما بسته شود و شکل استوانه شود و مواد کاملا داخل آن قرار گیرد.

مرحله پنجم تهیه کبه عربی با گوشت:

سپس در این مرحله ۱ عدد تخم مرغ را در یک کاسه می شکنیم و با چنگال زرده و سفیده آن را خوب مخلوط می کنیم و با یک فرچه یا قلمو به هر دو طرف کبه آماده شده تخم مرغ می مالیم (می توانیم در صورت تمایل کمی زعفران دمکرده نیز داخل تخم مرغ ها بریزیم و همراه با تخم مرغ ها به کبه ها بمالیم).

مرحله ششم تهیه کبه عربی با گوشت:

سپس در این مرحله داخل یک قابلمه گود مقداری روغن مایع می ریزیم و قابلمه را روی شعله گاز قرار می دهیم و وقتی روغن خوب داغ شد کبه ها را یکی یکی در روغن سرخ می کنیم تا خوشرنگ و طلایی شود، سپس آنها را در یک ظرف مناسب می ریزیم و برای وعده غذایی شام و یا ناهار همراه با سبزی و سالاد شیرازی میل می کنیم.