پیراشکی دونات بدون فر

پیراشکی دونات بدون فر

مواد مورد نیاز


 • مخمر معمولی یا فوری: ۵ گرم
 • باترمیلک: ۱۵۰ میلی لیتر
 • نمک: ۱ قاشق چایخوری
 • کره ذوب شده: ۶۰ گرم
 • آب: ۶ قاشق غذاخوری
 • تخم مرغ: ۱ عدد
 • آرد: ۴۵۰ گرم
 • شکر: ۶۰ گرم
 • روغن سرخ کردنی: به میزان لازم
 • شکر برای پاشیدن روی دونات ها: به میزان لازم
 • مربا، نوتلا و یا خامه زده شده برای میانه دونات: به میزان لازم

تفاوت دونات و پیراشکی در اصل به نوع خمیر برمی گردد که پیراشکی نوعی خمیر غذایی است که با آن پیراشکی گوشت و پیراشکی سیب زمینی و … هم تهیه می شود، اما دونات، در اصل، نوعی خمیر شیرینی است و در واقع دسر به حساب می آید، ما در این مطلب به خاطر مرسوم بودن نام پیراشکی و دونات، از هر دو اسم استفاده کرده ایم و نوعی دونات پیراشکی را آموزش داده ایم که می توانید به صورت شکری تهیه کرده و یا با انواع کرم، خامه و مارمالاد آن را پر کنید.

ما در این دستور آشپزی، از فر برای گرم کردن و استراحت خمیر کمک گرفتیم و در واقع پیراشکی ساده بدون فر تهیه کرده و آن را در روغن سرخ کرده ایم، اما اگر میخواهید بدانید برای تهیه دونات از چه آردی استفاده کنیم یا از علت خشک شدن دونات یا پف نکردن آن سر در بیاورید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

همان طور که میدانید دونات خانگی تازه تر و با کیفیت تر از دونات بازاری خواهد بود. پس امیدواریم این شیرینی جذاب را در خانه تهیه کنید و از آن لذت ببرید.

طرز تهیه دونات مرحله اول:

برای تهیه پیراشکی دونات ابتدا آب، باترمیلک، تخم مرغ زده شده و کره ذوب شده را در میکسر، مخلوط کن و یا ماشین پخت پیراشکی بریزید. سپس مواد خشک دستور را به جز مخمر، اضافه کنید.

مخلوط کردن مواد

مرحله دوم:

یک حفره ی کوچک بین مواد درون کاسه ایجاد کنید. سپس مخمر را میان آن بریزید.

اضافه کردن مخمر

مرحله سوم:

ماشین پخت پیراشکی را روی حالت خمیر تنظیم کنید. اگر از مخلوط کن استفاده می کنید، آن قدر مواد را بهم بزنید تا نرم شده و فرم بگیرد. سپس روی کاسه خمیر را بپوشانید و آن را در کناری قرار دهید تا اندازه ی آن حداقل دو برابر شود. زمان پف کردن خمیر به نوع مخمر و درجه حرارت آشپزخانه شما بستگی دارد.

مرحله چهارم:

هنگامی که خمیر پف کرد؛ سطح کار را آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید. خمیر را به آرامی ورز دهید. آن را دو قسمت کنید و روی یک نیمه ی خمیر را بپوشانید.

مرحله پنجم:

با وردنه یک نیمه ی خمیر را صاف کنید تا ضخامت آن حدودا به ۳ سانتی متر برسد. سپس خمیر را به کمک یک کاتر دونات تیز برش دهید. اگر کاتر دونات پیراشکی ندارید؛ میتوانید برای این کار از کاتر کوکی که قطر ۷ سانتی متری دارد، استفاده کنید. سپس برای برش دایره میانی پیراشکی از کاتر کوکی با قطر ۲.۵ سانتی متر کمک بگیرید.

مرحله ششم:

کاغذ روغنی را برش دهید و هر پیراشکی را روی یک تکه از آن بگذارید و همه را در سینی فر بچینید. سینی را در فر بگذارید و فر را برای یک دقیقه روشن کنید. یک تایمر تنظیم کنید و پس از یک دقیقه فر را خاموش کنید تا فر فقط گرم شود. (گرم کردن فر در فصل تابستان ضروری نیست.) سپس مقداری آب را بجوشانید و در یک کاسه یا پارچ بریزید و درون فر کنار پیراشکی ها قرار دهید تا بخار ایجاد کند.

مرحله هفتم:

خمیری که از قبل نگه داشتید را به چهار قسمت تقسیم کنید. سپس هر تکه را نصف کنید تا ۸ تکه خمیر برابر به دست بیاید. برای دقت بیشتر، میتوانید هر تکه را وزن کنید، اما ضروری نیست.

مرحله هشتم:

هر تکه از خمیر را به شکل توپ حالت دهید. کاغذ روغنی را برش دهید. دونات توپی را درون سینی فر و روی کاغذ روغنی بچینید. سینی را کنار سینی دیگر دونات در فر قرار دهید تا هنگامی که اندازه آن ها دو برابر شود.
طرز تهیه سوپ عدس (مجارستان)

دونات توپی

مرحله نهم:

مقداری روغن در ماهیتابه ای بریزید. درجه حرارت روغن باید به ۱۸۰ درجه سانتی گراد یا ۳۵۰ درجه فارنهایت برسد. اگر دماسنج ندارید میتوانید داغ بودن روغن را با یک پیراشکی کوچک امتحان کنید. اگر روغن فورا حباب تشکیل نداد و پیراشکی فورا سرخ نشد، روغن بسیار سرد است. اگر دونات پیراشکی سریع قهوه ای رنگ شد، روغن خیلی داغ است و میتوانید آن را بردارید. برای این که خمیر پیراشکی ها را درون روغن قرار دهید، از کاغذ روغنی کمک بگیرید تا بتوانید به آرامی آن ها را به درون روغن منتقل کنید.

مرحله دهم:

وقتی هر دو سمت پیراشکی ها طلایی مایل به قهوه ای شد، آن ها را از ماهیتابه خارج کنید و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغنشان گرفته شود.

مرحله یازدهم:

صبر کنید تا پیراشکی دونات به طور کامل خنک شود. سپس آن ها را درون شکر بغلتانید تا روی آن ها کاملا به شکر آغشته شود.

در شکر غلتاندن پیراشکی مرحله دوازدهم:

برای تهیه سس یا کرم روی پیراشکی ابتدا باید مقداری پودر شکر را در کاسه ای بریزید و مقداری شیر یا آب اضافه کنید. به طور مداوم بهم بزنید و شیر یا آب اضافه کنید تا حدی که کرم قوام پیدا کند، اگر کرم دونات پیراشکی خیلی روان است میتوانید شکر اضافه کنید.

اما اگر خیلی غلیظ شده باید کمی آب یا شیر اضافه کنید، نیاز نیست مقدار مشخصی را برای این کار رعایت کنید، هر کدام از پیراشکی ها را که مایل هستید، روی یک سطح مناسب یا یک قفسه خنک کننده بگذارید و کرم را روی آن بریزید، اگر دوست دارید پیراشکی دونات با سس شکلات تهیه کنید؛ باید شکلات و کره را روی حرارت ذوب کنید و همین مراحل را تکرار کنید.

پیراشکی دونات توپی مرحله سیزدهم:

اگر بخواهید دونات پیراشکی کرم دار یا دونات شکلاتی تهیه کنید؛ یک راه وجود دارد، برای قرار دادن مواد داخل پیراشکی ساده باید درون پیراشکی های بزرگ را به وسیله سیخ، یک حفره ایجاد کنید. سپس درون آن را با مربایی که به دمای محیط رسیده، پر کنید، برای تهیه پیراشکی شکلاتی ازشکلات فندقی یا نوتلا استفاده کنید، می توانید به کمک یک نی یا لوله کوچک کرم میانی را به داخل آن ها بفرستید.
مرحله آخر:

یک روش دیگر نیز وجود دارد، می توانید پیراشکی ها را از وسط برش دهید تا حدی که انتهای آن ها بهم وصل بماند، سپس درون دونات پیراشکی را با انواع مربا و خامه ی فرم گرفته پر کنید،

نکات کلیدی تهیه دونات

این دستور و آموزش تصویری دونات نیازمند رعایت مقیاس ها و اندازه هاست، لطفا اندازه ها را تغییر ندهید تا پیراشکی ها خراب نشود.

برای تهیه دونات پفکی لازم است که باتر میلک و تخم مرغ حتما به دمای اتاق رسیده باشند.

لوازمی که برای تهیه این دونات یا پیراشکی نیاز دارید شامل:

کاغذ روغنی است که به مربع های ۱۱ سانتی متری برش خورده باشد، (برای پیراشکی های کوچک تر این اندازه کمتر خواهد بود)

یک ماهیتابه بزرگ و عمیق برای سرخ کردن پیراشکی ها

کاتر پیراشکی تیز و برنده یا کاتر کوکی

دماسنج روغن یا آبنبات که ضروری نیست اما مفید خواهد بود.

برای تزیین دونات میتوانید از ترافل های رنگی و سس شکلات استفاده کنید.

آرد استفاده شده در این دستور؛ آرد همه منظوره (all-purpose) و یا آرد نان است.

به این آموزش امتیاز دهید

امتیاز کاربران: 4.83 ( 2 رای)
[digikala51611736565]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا